تبلیغات
نهالستان پارس،نهالفروشی

باغبان یار،پیاز زعفران - ضد عفونی خاك soil fumigation

گردو زودبارده#درخت مقاوم به کم آبی#نهال اصلاح شده،پیاز زعفران

گردو زودبارده#درخت مقاوم به کم آبی#نهال اصلاح شده،پیاز زعفران

باغبان یار،پیاز زعفران - ضد عفونی خاك soil fumigation گردو زودبارده#درخت مقاوم به کم آبی#نهال اصلاح شده،پیاز زعفران

تا قبل از سال 1950 برای كنترل آفات و بیماریهای خاكزاد ، اقدام به تعویض خاك بستر پس از چند دوره تولید شده.                       در طی دهه 1950 روش پر زحمت و زمان بر تعویض خاك بستر از رونق افتاد و ضد عفونی خاك جایگزین آن گردید                                . امروزه  عمل ضد عفونی خاك بستر در تمام گلخانه ها بعنوان یك روش معمول و استاندارد انجام می گیرد.     
ضدعفونی خاك شامل :   روشهای غیر شیمیایی   روشهای شیمیایی
روشهای  غیر شیمیایی ضد عفونی خاك معمولاً با افزایش دمای خاك توسط: بخار آب تابش خورشیدی
در این روش تنها پاتوژنهای بیماریزا بطور انتخابی از بین رفته ولی تعداد زیادی از ارگانیزمهای مفید در خاك باقی مانده و در برابر استقرار مجدد عوامل بیماریزا مقاومت می كنند بنابراین ضدعفونی به معنی پاستوریزه كردن خاك است نه استریل نمودن.

بدلیل اینكه اكثر عوامل بیماریزای خاكزی در دمای 60 درجه سانتیگراد به مدت 30 دقیقه از بین می روند و تعداد بیشماری از ارگانیزمهای مفید در این دما زنده می مانند معمولا از این دما برای ضد عفونی استفاده می گردد                          .
  مراحل ضد عفونی با بخار آب آماده سازی بستر خاك بستر قبل از ضد عفونی باید كاملاً نرم و نفودپذیر گردد ، تا انتقال بخار و گرمای ناشی از آن در تمامی بستر به سرعت انجام گیرد.
خاك بستر نباید خشك باشد زیرا: محیط خشك مانند عایق عمل كرده و در برابر انتقال دما مقاومت می نماید. مرطوب بودن خاك علاوه بر انتقال بهتر گرما باعث جوانه زدن بذور علفهای هرز و تندش اسپور مقاوم قارچ ها و باكتری ها شده كه به حرارت حساس می باشند.
شرایط بستر :


رطوبت بستر در حدود 50% ظرفیت خاك مناسبترین رطوبت می باشد.                          بطور معمول دمای هر متر مكعب خاك با صرف 381 كیلوكالری به اندازه یك درجه سانتیگراد افزایش می یابد، بنابراین هر چه دمای خاك پایین تر باشد مقدار انرژی بیشتری لازم است تا به دمای لازم برای ضدعفونی بدست آید.                                                                       
منابع تامین بخار                                      معمولا بخار لازم توسط یك دیگ بخار تولید می گردد. كه شامل یك مخزن آب، مشعل تولید حرارت و پمپ تولید هوا می باشد.s                                                                                                       بخار آب توسط لوله پلاستیكی به قطر حداقل 32 میلیمتر و به لوله های فلزی سوراخ دار كه در زیر بستر قرار گرفته اند انتقال می گردد.       

 بخار معمولاً با فشار كم حدود 7 كیلو پاسكال (1Psi.) درون بستر فرستاده می شود. بنابراین فشار بخار درون دیگ بخار70-100 كیلو پاسكال می باشد.

Aerated steaming
Sheet Steaming
Vacuum Steaming
نیترات  ارگانیزمهای شوره ساز آمونیم ارگانیزمهای آمونیاك ساز ماده آلی خاك  حساس به حرارت بالا                    مقاومت به حرارت   
استفاده از انرژی خورشیدی
در این روش پس از اضافه نمودن كود دامی نپوسیده به خاك و مخلوط نمودن آنها ، یك آبیاری سبك به خاك داده و روی آن توسط پلاستیك شفاف  پوشانده می شود.            

   ضد عفونی شیمیایی     در اینجا مفهوم ضد عفونی به معنی استریل نمودن خاك است كه طی آن تمامی ارگانیزمهای خاك بكلی از بین می روند.
از آنجائی كه این تركیبات بسیار سمی هستند، استفاده از آنها بایستی با رعایت كامل ایمنی و با حضور كارشناسان متخصص مصرف گردند.         این تركیبات بعد از مصرف در خاك بصورت گاز در آمده و تمام خلل و فرج خاك را اشغال می نمایند ، بنابراین قبل از كاشت و در زیر پلاستیك استفاده    می گردند.                 

در زمان نگه داری طولانی آن در دمای پایین ماده موثر آن رسوب می نماید و برای حل مجدد آن ظروف حاوی سم قبل از مصرف دردمای 30-25 درجه سانتیگراد قرار می گیرند.              در دمای پایین تر از 12 درجه سانتیگراد تجزیه سم متوقف می‌گردد و در دمای بالای 20 درجه سانتیگراد بیشترین تجزیه آن صورت می گیرد و پس از 5-3 روز سم كاملا تجزیه می‌گردد.      
میزان مصرف سم بسته به نوع پاتوژن دارد كه بین 150-100 میلی لیتر از سم همراه با 10 لیتر آب در هر متر مربع است. رطوبت خاك در زمان مصرف بایستی 80 درصد ظرفیت مزرعه باشد
بیشترین غلظت سم 7-4 روز پس از كاربرد آن در خاك است كه بایستی از رفت و آمد در فضای گلخانه جلوگیری نمود (LD50=450mg/Kg)        
بطور معمول 30-20 روز پس از عمل  ضدعفونی می‌توان اقدام به كشت نمود. در این فاصله حداقل خاك بستر دوبار تهویه می گردد.     
متیل برماید    CH3Br             گازی است بی رنگ و بو كه در دمای 6/3 درجه سانتیگراد تبخیر می گردد،‌ حلالیت آن در آب بسیار پایین است.         
این ماده حلال تمام مشتقات نفتی خصوصا لاستیك، پلاستیك و رنگ می باشد و موجب خرابی لوله های لاستیكی انتقال گاز می گردد.                
از متیل بروماید برای ضدعفونی بذور، قلمه و نهال و ضدعفونی خاك استفاده می گردد كه غلظت ان برای ضدعفونی اندامهای گیاهی بین 20 تا 40 گرم در متر مكعب و برای ضد عفونی خاك بین 50 تا 100 گرم در متر مربع می باشد.            
گاز توسط لوله های پلاستیكی 3-2 جداره به زیر پلاستیك هدایت می گردد. و پس از 48 ساعت خاك ضدعفونی می‌شود و پس از آن می توان زمین را آماده كشت نمود.
فرم آلدئید                این ماده نیز یك تركیب ضدعفونی كننده است و نفوذ آن در خاك زیاد است. تأثیر آن روی حشرات و نماتودها بسیار ناچیز است.
روش مصرف آن همانند متاسم سدیم است، میزان مصرف آن 4/0 لیتر از فرم تجاری (37 درصد) به همراه 20 لیتر آب در هر متر مربع می باشد.            پس از مصرف سم سطح خاك توسط پلاستیك به مدت 24 ساعت پوشانده می شود، بعد از دو هفته خاك برای كاشت آماده می شود.             
موفق باشید

منبع:http://www.cycas.mihanblog.com


منبع:
http://nahalestanzardadi.mihanblog.com

تاریخ : سه شنبه 11 مرداد 1390 | 02:02 ق.ظ | نویسنده : مدیر سایت | نظرات
فروش پیاز زعفران 97
کاشت_پیاززعفران#احداث_باغ_زعفران#قیمت پیاز زعفران
علف های_هرز رایج در ایران
انگور رد گلوب#Red Globe Grape
خرمالو موزی#خرمالو انبه ای #نهال خرمالو
گردو قوداقوز#گردو زودبارده#گردو مرغوب
انگور صاحبی
nd[d kihg#nd[d;hgh#nd[dnvoj#nd[d kigsjhk#kihgtv,ad#ovdn kihg#tv,a nvoj#ovdn kihg ld,i#tv,a kihg ld,i#kihgsjhk nv lain#kihgsjhk cvnhnd#دیجی نهال#دیجی درخت#دیجی نهالستان#دیجی گل#گلستا#گل فروشی#آموزش احداث باغ#آموزش کاشت سبزی#آپارات فیلم درختکاری#آپارات آموزش پیوند درخت#
فروش نهال عناب ارمنی ،عناب درشت اصلاح شده
ارقام جدید نهال گلابی/میوه گلابی/tree pear
ماکادمیا،نهال ماکادمیا،درخت ماکادمیا
ارقام آلو،نهال آلو،درخت آلو،آلو شابلون ،آلو قطره طلا،آلو زرد،آلو سیاه،آلو شابلون ،آلو بخارا
نهال زرشکزرشک زالزالکی،زرشک زرافشانی
بذر سیب ،بذر گلابی،بذر هلو،بذر آلبالو،بذر توت،بذر افرا،بذرآلو،بذر زردآلو،بذرگردو،بذر درختان
(نحوه كاشت درختان سردسیری سیب ، گردو ، گلابى ، زردآلو ، بادام ، هلو
لطفا از دیگر محصولات نهالستان پارس دیدن فرمایید
.: 09159157465---09152157465 Slide Skin:.